• Категорія запису:Новини

Цьогорічні абітурієнти медійного підрозділу УжНУ будуть першими в історії, хто здобуватиме ступінь бакалавра і магістра за модернізованими освітніми програмами, максимально наближеними до європейських стандартів. Оновлені навчальні плани і програми з журналістики є одним із ключових завдань міжнародного проєкту «DESTIN – Журналістська освіта задля демократії в Україні: розробка стандартів, доброчесність та професіоналізм», у якому УжНУ представляє кафедра журналістики.

Учасники проєкту DESTIN під час стажування у Швеції

Студенти відділення журналістики УжНУ навчатимуться за програмами європейського зразкаУ межах проєкту, що триває з листопада 2018 р. до листопада 2021 р., відбулося чимало заходів. Так, оновленню навчальних планів і програм передував масштабний аудит навчального процесу, зокрема опитування студентів, випускників, роботодавців; регулярні зустрічі з цими групами учасників; тривали робочі поїздки-ознайомлення з європейською системою освіти, конференції тощо.

Крім модернізації навчальних планів і програм із журналістики, цілями проєкту DESTIN є запровадження курсів із медіаграмотності для широкої громадськості; вироблення рекомендацій для журналістської освіти; поширення результатів серед якомога більшої аудиторії; стійкість проєкту (продовження його ідей, створення нових проєктів, налагодження обміну між викладачами та студентами) та інше.

Юрій Бідзіля

Важливим підготовчим етапом було проведення SWOT-аналізу. Завідувач кафедри журналістики, доктор наук із соціальних комунікацій, керівник проєкту від УжНУ Юрій Бідзіля зазначив, що аналіз показав такі переваги навчання на відділенні: наявність висококваліфікованих викладачів; сприятлива творча академічна атмосфера; тісна взаємодія студентів і викладачів, їхня спільна робота над поліпшенням якості навчання, модернізацією програм; можливість забезпечити ефективне навчання з огляду на компактні студентські групи та постійну практику молоді в університетських медіа; перемоги юних журналістів на олімпіадах, у різноманітних конкурсах, продуктивна участь у наукових міжнародних конференціях; успішність випускників, їхнє кар’єрне зростання.

У процесі оновлення навчальних планів і програм було переглянуто перелік основних і вибіркових дисциплін, запропоновано нові предмети, обговорено їх зміст на зустрічах робочої групи та в широкому колі – з іншими викладачами, а також студентами, випускниками й працедавцями. Такі зустрічі виявилися ефективними для максимального врахування навчальних планів і програм до потреб медіаринку.

Обговорення з роботодавцями

Варто зазначити, що освітні програми з журналістики в Ужгородському національному університеті переглядаються систематично. У 2016 р. кафедра журналістики УжНУ посідала 7–8-у позицію за бакалаврською програмою і 8–9-у – за магістерською з-поміж 39 журналістських факультетів/відділень/шкіл в Україні (за підсумками дослідження якості журналістської освіти в Україні, здійсненими ГО «Детектор медіа»).

Учасниці проєкту Галина Шаповалова та Наталія Толочко

«Однак у зв’язку з участю в проєкті DESTIN, на їх трансформацію робоча група подивилася по-новому, – зауважила координаторка проєкту, доцентка кафедри журналістики Галина Шаповалова. – Це підштовхнуло нас до гармонізації освітніх програм підготовки журналістів із загальноєвропейськими, до врахування напрацювань і позитивних результатів навчальної практики колег із багатьох університетів. Зокрема, корисним став досвід партнерів із Батського університету, університету Ліннея, університету Міцкевича в Познані, Інституту мистецтв, дизайну і технологій (Дублін), а також українських колег із 10 університетів, представлений під час конференцій, робочих зустрічей, консультацій».

Загалом у результаті модернізації навчальних планів і програм було збільшено кількість практичних занять і зменшено кількість лекційних, забезпечено більший вибір індивідуальних і колективних творчих проєктів, запропоновано більший і різноманітніший перелік вибіркових дисциплін. Як показав SWOT-аналіз, потребує поліпшення матеріально-технічна база відділення журналістики. Варто зазначити, що в межах проєкту триває процес закупівлі обладнання, який має завершитися восени. Окрім того, у 2018–2019 рр. кафедра реалізувала проєкт «Сприяння етнічній толерантності в Закарпатті шляхом запуску мультимедійної платформи», у результаті якого була створена мультимедійна платформа «Media Vista», закуплено сучасне обладнання (професійна телекамера, комп’ютери, проєктор тощо).

Тож новий навчальний рік на відділенні журналістики УжНУ розпочнеться з модернізованими планами і програмами, що буде підсилено й сучасною технікою, необхідною для підготовки медіафахівців.

Ознайомитися з новими навчальними планами і програмами невдовзі можна буде на офіційному сайті університету.

Наталія Толочко