• Категорія запису:Новини
Масштабний трирічний проєкт «DESTIN – Журналістська освіта задля демократії в Україні: розробка стандартів, доброчесність та професіоналізм», у якому УжНУ представляє кафедра журналістики, поступово наближається до завершення. Пандемія, звичайно, внесла корективи на різних етапах його реалізації, утім не завадила отримати в цьому навчальному році обладнання, передбачене проєктом. Напередодні Великодня до медійного підрозділу надійшла комп’ютерна техніка з основним ліцензійним програмним забезпеченням для навчання юних журналістів.

Важливість оновлення комп’ютерів продиктована вимогами часу й підтверджена результатами SWOT-аналізу, проведеного на початковому етапі «DESTIN». Схоже обладнання отримали всі 10 українських вишів – учасників проєкту. Придбання техніки виконував КНУ ім. Тараса Шевченка централізовано.

За словами адміністратора програмного забезпечення, члена робочої групи «DESTIN», старшого викладача кафедри журналістики УжНУ Василя Путрашика, для комп’ютерів коштом проєкту було придбано набори з півтора десятка програм у пакеті «Adobe Creative Cloud», ліцензії до яких діятимуть до 1 лютого 2023 р. Тож студент, який спеціалізується на будь-якому напрямі журналістики, зможе ефективно працювати з ними у межах навчального процесу та практики – хай то буде робота з авдіо чи відео, растровою чи векторною графікою, анімаційними ефектами чи створенням презентацій, макетуванням та версткою друкованих видань чи онлайнових ресурсів. Комп’ютери оснащені ліцензійною операційною системою Windows 10 Pro, а характеристики системних блоків дають добрі можливості для використання техніки при опануванні всіх медійних дисциплін.

Варто зазначити, що кафедра журналістики не вперше бере участь у міжнародних проєктах, у результаті яких оновлює обладнання. Так, у 2005 р. року за підтримки Фонду розвитку ЗМІ Посольства США в Україні медійний підрозділ розпочав облаштування телерадіоцентру. Того ж року кафедра стала учасницею проєкту Європейського союзу/TACIS ВВС «Розвиток медіанавичок – Україна», що дало можливість дообладнати навчально-практичну лабораторію. У 2018–2019 рр. члени громадської організації «Медіа перспективи», яка функціонує при відділенні журналістики, реалізували проєкт «Сприяння етнічній толерантності в Закарпатті шляхом запуску мультимедійної платформи», відповідно до якого була створена мультимедійна платформа «Media Vista», закуплено професійну телекамеру, ноутбуки, проєктор.

Нагадаємо: у межах проєкту «DESTIN», що триває з листопада 2018 р. до листопада 2021 р., вже відбулося чимало заходів. Так, партнери проєкту – 10 українських університетів – провели масштабний авдит навчального процесу, зустрічі зі студентами, випускниками, роботодавцями для обговорення бакалаврських та магістерських освітніх програм із журналістики, можливостей їх удосконалення; мали робочі поїздки-ознайомлення з європейською системою навчання медіафахівців; взяли участь у відповідних міжнародних конференціях. І найважливішим результатом проєкту стало оновлення навчальних планів і програм підготовки журналістів. Із початку навчального року першокурсники-бакалаври й магістранти вже навчаються за модернізованими навчальними планами і програмами, максимально наближеними до європейських стандартів. Окрім того, учасники робочих груп розробили Національні рекомендації для журналістської освіти. Попереду у проєктантів – відповідальний завершальний етап, під час якого відбудуться Дні відкритих дверей; запровадження для широкої авдиторії онлайн-курсів із медіаграмотності, а також підсумкова конференція у Львівському національному університеті імені Івана Франка, створення Всеукраїнської асоціації дослідників журналістики.

Наталія Толочко